Yükleniyor. Lütfen Bekleyin.

Almak İstediğiniz Konutun Çevresine Dikkat Edin Aklınızda Bulunsun

Almak İstediğiniz Konutun Çevresine Dikkat Edin

Konut almayı düşünenler barınma ihtiyacını karşılamak kadar aslında bir Yatırım da yapmış oluyor. Bu nedenle herYatırım gibi ilerde değerlenip değerlenmeyeceği de göz önüne alınması gereken bir husus haline geliyor. Hesapkurdu'nun haberine göre; ülkemizde geçmiş 10 yıl verilerine baktığımız zaman, konutların değeri ortalama yıllık oranında artmış. Bu durumda geçmiş yıl verileri de bize gösteriyor ki konuta yapılan yatırım kaybettirmiyor.

Alacağınız konutun çevresine yakın zamanda yapılması planlanan MetroHavaalanıHızlı TrenOtoyolHastane,AVM vb. projeler varsa konutunuzun yıllık değer artışı doğal olarak ortalamalardan da fazla olacaktır. Bu durumda hem bir Konut sahibi olup hem de iyi bir yatırım yapmış olursunuz. Doğru yatırım yapmak için ise bu yolları izlemelisiniz.

BELEDİYELERİN İNTERNET SİTELERİNİ KONTROL EDİN
konut almak istediğiniz ilçenin bağlı bulunduğu belediyelerin (Büyükşehir ve ilçe belediyesi) internet sitelerinden yer alan projelerini kontrol edin. Belediyelerin çoğunluğu yapacakları projelerini internet siteleri üzerinde duyuruyor. Örneğin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 'İstanbul'un Metrosu' internet sitesi üzerinden Metro projelerine ulaşabilir ve almak istediğiniz konutu buna göre değerlendirilip, değer artışını ölçebilirsiniz.konuthaberleri.com

RESMİ KURUM İNTERNET SİTELERİNİ KONTROL EDİN
Belediyenin kapsamında olmayan, HavaalanıHızlı TrenOtoyol yatırımları Ulaştırma Bakanlığı'nın basın yolu ile yaptığı duyurularından ve internet sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Özellikle almak istediğiniz konutun yakınlarından hızlı tren geçip geçmeyeceğini T.C. Devlet Demiryolları (TCDD) internet sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

BÖLGEYİ İNTERNETTEN ARAŞTIRIN
İnternetten araştırma yaparak, konut çevresindeki planlanan projeler hakkında genel bilgilere ulaşabildiğiniz gibi konutun yakınlarında yer alan semtler için yapılacak projeler hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz. Bu sayede alınmak istenen konutun çevresine daha geniş açıdan bakmış olur ve buna göre değerlendirme yapabilirsiniz. Ancak internet güvenilir bir kaynak olmadığı için, özellikle güvenilir mecralardaki bilgileri değerlendirmeniz daha doğru olacaktır.

BÖLGEDEKİ TOPLU KONUT PROJELERİNİ ARAŞTIRIN
Çok fazla dikkat edilmeyen ancak konutun alınmak istendiği bölgede yapılması planlanan orta ve üst gelir grubuna hitap eden bir Toplu Konut projesi varsa, almak istediğiniz konuta değer katacaktır. Bunun nedeni sunduğu ek (Güvenlik, sosyal yaşam alanları vb.) imkanlardan dolayı yapıldığı bölgedeki metrekare fiyatları üzerinde satılacağından, bölgenin konut fiyat ortalamasını arttıracak olmasıdır.

Kiracılar genel kurul toplantılarında oy kullanabilir mi?
Kiracılar genel kurul toplantılarında oy kullanabilir mi?

Kat Mülkiyeti Hukuku kapsamında gelen soruların başında; kiracı olarak olağan ya da olağanüstü toplantılarda oy kullanıp kullanılamayacağıdır. Bu sorunun nedeni aslında ortak giderler kiracılar tarafından ödenirken, bu ortak giderlere ait kararların alındığı toplantılarda kiracıların da fikir bildirme istediğinden kaynaklanmaktadır. Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 31'inci maddesi bize kiracıların oy kullanıp kullanamayacağı ile ilgili cevap vermektedir. Madde 31/1 – Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir. Birinci fıkrada belirtildiği üzere, oy hakkını sadece kat maliki üzerinde sınırlandırmıştır. Olağan ya da olağan üstü toplantılarda kullanılacak oyun kat maliki tarafından kullanılabileceği ve devamında kat malikine uygulanabilecek sayısal sınırlamalardan bahsetmiştir. Bu maddelerin ruhundan dahi kiracının da oy kullanabileceği hususu anlaşılmamaktadır. Fakat aynı maddenin 2007 yılında değiştirilen son fıkrasında ise; vekalet sistemi düzenlenmiştir. Madde de açıkça; “Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir” denmiştir. Bu da kat maliki olağan ya da olağan üstü toplantılarda kullanılacağı oyunu atayacağı bir vekil ile kullanabileceği hususunu dile getirmiştir. Kiracıların işine yarayan husus, vekillik sisteminde kanunun vekilin durumu konusunda bir sınırlama getirmemiş olmasıdır. Kısaca; vekilin dışardan olması ya da kat maliki olmaması gibi sınırlamalar getirmemiş oluşu ve tayin edilecek vekil adı yazılı bir yazı ile tayin edilebilmesidir. Aşağıda örnek olarak bir vekaletname gösterilmiştir. Bu nedenle, Kat Mülkiyeti Kanunu’na tabi genel kurullarda kiracılar oy kullanabilmesi için kat malikinden alacakları adı yazılı bir vekaletname belgesi ile oy hakkına erişebileceklerdir. Kiracıların kat malikleri/kiralayanları ile yapacakları kira sözleşmesi aşamasında bu hususun mutlaka değerlendirilmesi gerekmekte, belki de kiralamanın devam ettiği sürece geçerli bir vekaletname verilmesi gerektiği günümüz koşullarında taraflar arasında hakkaniyet bakımından göz önünde bulundurulmalıdır.

Devamını Oku >
TAKS KAKS nedir? Emsal ne demek?
Yatırım Fırsatı  Gayrimenkul Danışmanları içinde Fırsat (mı) ?
EMLAKÇILAR VE GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK OFİSLERİNDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
LFL-CRM-KPİ Nedir?
Değişmek ya da değişmemek! İşte bütün mesele bu.....
Bilimsel olarak araştırıldı: Para insanı bozuyor mu?
Emlak Sektöründe Portallar Ve Ofisler
Ördek Sendromu: Neden Başkalarının Daha İyi Yaşadığını Düşünürüz
Marka Liderliği
İzmir İle İlgili Çok İlginç Bilgiler
İzmir'in İlk Apartmanı: Anadolu Apartmanı
İzmir, Karabağlar'da Satılık Konut m² Birim Fiyatları
İzmir, Konak'ta Satılık Konut Fiyatları
İzmir Gayrimenkul Fiyatlarındaki Değişim
E-Bülten Aboneliği ile,
Bizlerden 7/24 Haberdar Olabilirsiniz