Yükleniyor. Lütfen Bekleyin.

EMLAK İŞİNDE BAŞARI İSTATİSTİKLERİ Aklınızda Bulunsun

EMLAK İŞİNDE BAŞARI İSTATİSTİKLERİ

EMLAK İŞİNDE BAŞARI İSTATİSTİKLERİ

ABD'de 1908'de kurulan ABD Ulusal Emlakçılar Birliği NAR'ın geçen sene yaptığı bir araştırmaya göre;

Alıcıların % 40'ı, satıcıların ise % 38'si kendilerine tavsiye edilen emlakçılarla çalışıyor.

Alıcıların % 12'si, satıcıların ise % 22'si daha önce çalıştıkları emlakçılarla çalışmayı tercih ediyor.

Alıcıların % 53'ü bir emlakçının en önemli rolünün bir müşterinin istek ve bütçesine göre aradığı en iyi portföy listesini hazırlayıp kendisine sunmak olduğuna inanıyor.

Satıcıların % 20'si ise bir emlakçının en önemli rolünün bir müşterinin portföyünün belirlenmiş bir zaman dilimi içerisinde satılmasını sağlamak olduğuna inanıyor.

Satıcıların % 70'i ilk görüştükleri ‪#‎emlakçı‬ ile çalışmak için sözleşme yapıyor, ‪#‎alıcıların‬ ise % 66'sı ilk görüştükleri emlakçı ile çalışmayı tercih ediyor.

Araştırma sonuçlarına göre; mevcut alıcı ve satıcılarla yeniden çalışmaya devam etmek ve tavsiye edilmek için ilişki düzeyini, memnuniyeti en yüksekte tutmak, alıcıları iyi analiz edip ihtiyaç ve beklentilerini iyi anlayarak onlara en doğru portföyleri sunmak, satıcıları iyi analiz edip sözleşme süresi içerisinde satabilecek şekilde söz konusu portföy üzerine odaklanıp satışa gitmek, ilk defa görüşülecek satıcı ve alıcılarla anlaşma sağlamak için daima hazırlıklı olup en iyi açılışı yapmak gerekiyor. Bu araştırma ABD'da yapılmış olsa da‪#‎satıcı‬ ve alıcıların beklentileri ülkemizde de aynı. Emlakçılar açısından da durum değişmez. Ülkemizde yukarıda sayılanları gerçekleştiren emlakçılar başarılı olmaya devam ediyor.

Hilmi Işıkören

Kiracılar genel kurul toplantılarında oy kullanabilir mi?
Kiracılar genel kurul toplantılarında oy kullanabilir mi?

Kat Mülkiyeti Hukuku kapsamında gelen soruların başında; kiracı olarak olağan ya da olağanüstü toplantılarda oy kullanıp kullanılamayacağıdır. Bu sorunun nedeni aslında ortak giderler kiracılar tarafından ödenirken, bu ortak giderlere ait kararların alındığı toplantılarda kiracıların da fikir bildirme istediğinden kaynaklanmaktadır. Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 31'inci maddesi bize kiracıların oy kullanıp kullanamayacağı ile ilgili cevap vermektedir. Madde 31/1 – Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir. Birinci fıkrada belirtildiği üzere, oy hakkını sadece kat maliki üzerinde sınırlandırmıştır. Olağan ya da olağan üstü toplantılarda kullanılacak oyun kat maliki tarafından kullanılabileceği ve devamında kat malikine uygulanabilecek sayısal sınırlamalardan bahsetmiştir. Bu maddelerin ruhundan dahi kiracının da oy kullanabileceği hususu anlaşılmamaktadır. Fakat aynı maddenin 2007 yılında değiştirilen son fıkrasında ise; vekalet sistemi düzenlenmiştir. Madde de açıkça; “Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir” denmiştir. Bu da kat maliki olağan ya da olağan üstü toplantılarda kullanılacağı oyunu atayacağı bir vekil ile kullanabileceği hususunu dile getirmiştir. Kiracıların işine yarayan husus, vekillik sisteminde kanunun vekilin durumu konusunda bir sınırlama getirmemiş olmasıdır. Kısaca; vekilin dışardan olması ya da kat maliki olmaması gibi sınırlamalar getirmemiş oluşu ve tayin edilecek vekil adı yazılı bir yazı ile tayin edilebilmesidir. Aşağıda örnek olarak bir vekaletname gösterilmiştir. Bu nedenle, Kat Mülkiyeti Kanunu’na tabi genel kurullarda kiracılar oy kullanabilmesi için kat malikinden alacakları adı yazılı bir vekaletname belgesi ile oy hakkına erişebileceklerdir. Kiracıların kat malikleri/kiralayanları ile yapacakları kira sözleşmesi aşamasında bu hususun mutlaka değerlendirilmesi gerekmekte, belki de kiralamanın devam ettiği sürece geçerli bir vekaletname verilmesi gerektiği günümüz koşullarında taraflar arasında hakkaniyet bakımından göz önünde bulundurulmalıdır.

Devamını Oku >
TAKS KAKS nedir? Emsal ne demek?
Yatırım Fırsatı  Gayrimenkul Danışmanları içinde Fırsat (mı) ?
EMLAKÇILAR VE GAYRİMENKUL DANIŞMANLIK OFİSLERİNDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
LFL-CRM-KPİ Nedir?
Değişmek ya da değişmemek! İşte bütün mesele bu.....
Bilimsel olarak araştırıldı: Para insanı bozuyor mu?
Emlak Sektöründe Portallar Ve Ofisler
Ördek Sendromu: Neden Başkalarının Daha İyi Yaşadığını Düşünürüz
Marka Liderliği
İzmir İle İlgili Çok İlginç Bilgiler
İzmir'in İlk Apartmanı: Anadolu Apartmanı
İzmir, Karabağlar'da Satılık Konut m² Birim Fiyatları
İzmir, Konak'ta Satılık Konut Fiyatları
İzmir Gayrimenkul Fiyatlarındaki Değişim
E-Bülten Aboneliği ile,
Bizlerden 7/24 Haberdar Olabilirsiniz